Jemini Bistro Table Round 800x800x740mm Walnut/Chrome
This stylish and sturdy four leg table offers fantastic support and is suited to everyday use. The round table top has an elegant walnut veneer, which is easy to wipe for a quick and efficient clean-up. Four chrome legs provide stability as well as style,
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Chrome legs provide lasting strength
- Circular shape for multiple users
- Diameter: 800mm
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Height: 740mm
- Includes rubber feet to eliminate marks on your floor
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Smooth spacious table top provides plenty of room
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 923 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Flat Packed: | Yes |
| Leg Colour: | Chrome |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| OEM: | KF838316 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Table Colour: | Walnut |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Canteen Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood Veneer |
| Shape: | Circular Table |
| Table Height: | 740mm |
| Top Material: | Walnut Veneer |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Dimensions (WxDxH): | 800x800x740mm |
| Weight: | 10.72kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




