Jemini Bistro Trumpet Table Small 800x800x715mm Walnut/Chrome
This stylish and elegant bistro table has a modern, contemporary design and a smooth, round table top for multiple users. A long, chrome stem runs all the way down to a circular base for a sleek and durable finish. The walnut veneer top has a diameter of
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Chrome base
- Circular table top accomm odates multiple users
- Diameter: 800mm
- Durable material offers great support
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Height: 740mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Modern design looks stylish in any room
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 897 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Flat Packed: | Yes |
| Leg Colour: | Chrome |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| OEM: | KF838318 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Table Colour: | Walnut |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Canteen Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood Veneer |
| Shape: | Circular Table |
| Table Height: | 715mm |
| Top Material: | Walnut Veneer |
| Leg Type: | Trumpet Leg |
| Dimensions (WxDxH): | 800x800x715mm |
| Weight: | 12.48kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




