Scott Control 1-Ply Hand Towels Interfold 304 Sheets White (Pack of 15) 6689
These Scott Control Hand Towels measure 200 x 210mm and are interfolded for single sheet dispensing, to reduce wastage. The interfolded design also prevents towels from ripping when being pulled from the dispenser and the lightweight towel is absorbent an
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 304 sheets per sleeve
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Colour: White
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945, 6956 and 7171 and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Pack of 15 (4,560 towels total)
- Sheet size: 200x210mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 540 |
| Fold Type: | Interfold |
| Height (mm): | 200 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 6689 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 210x215mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 274 Sheets |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | I-Fold |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/6956/7171) & KC 8971/9962 |
| Dimensions (WxDxH): | 392x551x222mm |
| Weight: | 7.07kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 90% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |










