Scott 2-Ply Performance Toilet Roll 320 Sheets (Pack of 36) 8538
This Scott toilet tissue is soft, strong, and absorbent, ideal for a variety of washrooms. These rolls are suitable for use in toilet roll dispensers, allowing you smooth delivery and a reduction in waste. Each 2-ply roll contains 320 sheets and is 100% r
Sign in to view price and place order
- 100% recycled fibre
- 2-ply tissue
- 320 sheets per roll
- Absorbent and soft
- Pack of 36
- Stronger toilet tissue to last longer
- Suitable for wall mounted toilet roll dispensers
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Centrefeed: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Harvest: | Brazil/Sweden |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 605 |
| Height (mm): | 605 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 8538 |
| Ply: | 2 |
| Roll Width (mm): | 300 |
| Sheet Size: | 94x120mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 320 |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Small Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 315x630x188mm |
| Weight: | 4.66kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |








