Scott 1-Ply Performance Hand Towels 212 Sheets (Pack of 15) 6663
These Scott Performance Hand Towels measure 315x218mm and are interleaved for single sheet dispensing, to reduce mess and wastage. These essential 1-ply hand towels come supplied in a pack of 15 refills for your dispenser and are ideal for customer or emp
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 212 sheets per sleeve
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945, 6956 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Dispenses one sheet at a time
- M-fold design
- Pack of 15
- Sheet size: 315x215mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 745 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 540 |
| Fold Type: | M-Fold |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 540 |
| OEM: | 6663 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 215x315mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 212 Sheets |
| Width (mm): | 385 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | I-Fold |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/6956/7171 & KC 9962/8971 |
| Dimensions (WxDxH): | 392x551x222mm |
| Weight: | 7.43kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 90% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel and FSC Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |





