Scott 1-Ply M-Fold Hand Towels 175 Sheets (Pack of 25) 6633
These Scott M-fold Hand Towels measure 315x200mm and are designed for single sheet dispensing to reduce wastage. These essential, 1 ply hand towels come supplied in a pack of 25 refills for your dispenser and are ideal for customer or employee washrooms a
Sign in to view price and place order
- 175 sheets
- 1-ply tissue
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Dispenses one sheet at a time
- M-fold design
- Pack of 25
- Sheet size: 315x200mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Country of Harvest: | Brazil/Sweden |
| Country of Origin: | United States of America |
| Depth (mm): | 608 |
| Fold Type: | M-Fold |
| Height (mm): | 608 |
| OEM: | 6633 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 200x315mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 175 Sheets |
| Width (mm): | 474 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | M-fold |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/7171 & KC 9962/8971 |
| Dimensions (WxDxH): | 210x610x471mm |
| Weight: | 9.24kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 60% Recycled Fibre |
| Warranty: | 6 Months Warranty |








