Scott 1-Ply Ultra Hand Towel Roll 304m (Pack of 6) 6667
This ultra soft, 1-ply hand towel roll is manufactured from highly absorbent AIRFLEX fabric, ideal for use in customer, visitor and employee washrooms. Supplied in packs of 6, these 304 metre hand towel rolls last longer, meaning refilling takes place les
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 304m rolls
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Colour: White
- Compatible with Aquarius Rolled Hand Dispenser 6959 and Kimberly Clark Professional Folded Hand Towel Dispensers 9960 and 8976
- Ideal for use in customer and employee bathrooms
- Manufactured from AIRFLEX
- Pack of 6
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Centrefeed: | Yes |
| Country of Harvest: | Brazil/Sweden |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 600 |
| Height (mm): | 600 |
| OEM: | 6667 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | 304m Roll |
| Width (mm): | 405 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6959 & KC 8976/9960 |
| Dimensions (WxDxH): | 400x600x200mm |
| Weight: | 11.14kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 69% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |





