GBC CombBind C210E Electric Binder 4401927UK
The CombBind C210E is ideal for medium volume, shared use. It combines a one touch electric punch capacity of up to 20 80gsm sheets with a binding capability of up to 450 sheets using 51mm spines. Unique sheet alignment indicators make the binding process
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Binds A4 Portrait & A3 Landscape documents using an A4 comb
- Binds up to 450 (80gsm) sheets using a 51mm comb
- Electric punch
- Gravity fed electric paper punch makes binding documents easier and faster than ever
- Punches up to 20 Sheets (80gsm)
- Quickstep process for error-free fast binding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 560 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity (sheets): | 450 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 540 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 540 |
| Model: | CombBind C210E |
| OEM: | 4401927UK |
| Paper Size: | A3/A4 |
| Punch Capacity (sheets): | 20 |
| Width (mm): | 475 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Black |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 450 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 20 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 51mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 400x390x145mm |
| Weight: | 12.36kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |










