GBC CombBind C210 Manual Binder 4401846
The CombBind C210 is ideal for medium volume, shared use. It combines a punch capacity of up to 25 80gsm sheets with a binding capability of up to 450 sheets, and comes with a full-width handle to make paper punching smooth and effortless.
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Binds A4 Portrait & A3 Landscape documents using an A4 comb
- Binds up to 450 (80gsm) sheets using a 51mm comb
- Gravity fed electric paper punch makes binding documents easier and faster than ever
- Manual punch
- Punches up to 25 Sheets (80gsm)
- Quickstep process for error-free fast binding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 560 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity (sheets): | 450 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 548 |
| Height (mm): | 548 |
| Model: | CombBind C210 |
| OEM: | 4401846 |
| Paper Size: | A3/A4 |
| Punch Capacity (sheets): | 25 |
| Width (mm): | 478 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Black |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 450 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 25 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 51mm Combs |
| Dimensions: | 145x400x465mm |
| Weight: | 8.68kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |









