Medium Duty Three Way Truck 3PT
This convenient and easy to use three way truck can be converted to a four wheel sack truck or platform truck for ultimate versatility. The multipurpose truck features two rubber-tyred wheels and two rubber-tyred castors for complete ease of movement. The
Sign in to view price and place order
- Castored wheels for flexibility of movement
- Converts quickly & easily into three types of truck
- Gripped handles for effortless transportation
- Height as Basic Sack Truck: 1280mm
- Rubber tyres suitable for a range of surfaces
- Size as 4 Wheel Sack Truck: 840 x 1205mm (HxL)
- Size as Platform Truck: 710 x 1280mm (HxL)
- Strong metal frame with a large load capacity
- Toeplate size: 470 x 190mm (WxD)
- Useful as a sack truck, 4 wheel sack truck and platform truck
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 859 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 1290 |
| Height (mm): | 470 |
| OEM: | 3PT |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Toe Plate: | 470x190mm |
| Weight Capacity: | 250 |
| Width (mm): | 770 |
| Type: | Sack Trucks |
| Manufacturer: | Barton Storage Ltd |
| Brand: | Barton |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 250kg |
| Wheel Diameter: | 200/125mm |
| Tyre Type: | Rubber |
| Dimensions: | 470x400x1280mm |
| Weight: | 19kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |














