GPC Clever Trolley with Folding Box 359286
To quickly and efficiently transport goods, this clever folding trolley from GPC has a load capacity of up to 20kg, enabling you to carry multiple items at once. The lightweight trolley is mounted on rubber tyred wheels that enable flexibility of movement
Sign in to view price and place order
- Capacity: 20kg (Top), 40kg (Bottom)
- Collapses down for space saving storage
- Comes with detachable folding box for additional storage
- Dimensions: 550x890x1030mm (WxDxH)
- Rubber wheels for easy transportation
- Transports goods quickly and efficiently
- Weight: 7kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 858 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 690 |
| Height (mm): | 690 |
| OEM: | 359286 |
| Weight Capacity: | 60 |
| Wheels: | Yes |
| Width (mm): | 490 |
| Type: | Crate Trolley |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | Grey/Black/Green |
| Material: | Plastic |
| Maximum Load: | 60kg |
| Dimensions: | 550x890x1030mm |
| Weight: | 7kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | Germany |











