GPC Grey and Red Large Folding Box Truck with Lid GI042Y
This GPC Large Folding Box Truck can carry up to 35kg of foolscap-size lever arch files and box files. The clever design folds into a flat handheld carry format in seconds and unfolds just as quickly for immediate use. It comes with a lid to protect fragi
Sign in to view price and place order
- Folds into flat-pack carry form and unfolds in seconds
- Holds foolscap lever arch and box files
- Includes lid to protect contents from weather or dust
- Maximum load: 35kg
- Twin wheels for easy mobility
- Versatile truck for carrying heavy files and boxes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 858 |
| Colour: | Red |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 486 |
| Height (mm): | 486 |
| OEM: | GI042Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Removable Lid: | Yes |
| Weight Capacity: | 35 |
| Wheels: | Yes |
| Width (mm): | 478 |
| Type: | Crate Trolley |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | Proplaz® |
| Colour: | Grey/Red |
| Material: | Plastic |
| Maximum Load: | 35kg |
| Dimensions: | 460x390x990mm |
| Weight: | 5kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |






