GPC Aluminium Lightweight Folding Trolley (Maximum load of 150kg) GI001Y
This strong and convenient trolley from GPC can be easily folded for efficient storage and ultimate portability. With a flat base made from pressed sheet steel, the trolley is strong enough to handle a maximum load of 150 kilograms, while a non-slip, non-
Sign in to view price and place order
- 4 x 100mm castors
- Dimensions (Extended): 420x725x960mm (WxDxH)
- Dimensions (Folded): 420x570x230mm (WxDxH)
- Flat pressed sheet aluminium base with PVC surface
- Manufactured from Aluminium with a foam rubber handle for your comfort, plastic load protectors on the base of the rear uprights & corner buffers for added protection to your walls
- Maximum load of 150kg for transporting heavy goods
- Non-slip PVC shelves
- Weight: 8.5kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 858 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 570 |
| Height (mm): | 570 |
| OEM: | GI001Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Weight Capacity: | 150 |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | Silver/Black |
| Material: | Aluminium |
| Maximum Load: | 150kg |
| Platform Height: | 160mm |
| Tyres: | Plastic |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Wheel Type: | Castor |
| Dimensions: | 420x725x960mm |
| Weight: | 8.5kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |







