Deflecto Linked Wall File Pocket A4 (Pack of 3) DE736YTCRY
An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be
Sign in to view price and place order
- Easily installed with two screws
- Ideal for storing paperwork upright for easy viewing
- Linking pins enable pockets to be added to each other
- Maximises wall space
- Mounting hardware included
- Pack of 3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 350 |
| Height (mm): | 350 |
| Material Thickness: | 1.9mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE736YTCRY |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 222 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 3 Pockets |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 330x195x105mm |
| Weight: | 207g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United States |








