Deflecto 7 Pocket Literature File Floor Stand A4 CP082YTCRY
This attractive Deflecto Literature File Floor Stand contains 7 pockets for displaying A4 brochures, magazines, leaflets and more. Ideal for reception areas, trade shows, healthcare, education and more, the stand features a sturdy steel construction with
Sign in to view price and place order
- 7 x A4 clear pockets
- Circular base
- Dimensions: W320 x D320 x H1485mm
- Sturdy steel construction
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 604 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 1173 |
| Height (mm): | 211 |
| Material: | Steel |
| Material Thickness: | Pockets 2.5mm |
| Number of Compartments: | 7 |
| OEM: | CP082YTCRY |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Pocket Colour: | Clear |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 439 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Steel |
| Form: | Floor Standing |
| Capacity/Pockets: | 7 Pockets |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 320x320x1480mm |
| Weight: | 14.7kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |





