Deflecto Linking Wall File Pocket A4 Clear (Stacked vertically for increased storage) 73201
An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be
Sign in to view price and place order
- Accepts A4 and letter-size documents
- Brackets for hanging over partitions
- Includes linking pins and wall-mounting kit
- No need to drill holes for stacked pockets
- Stack vertically for increased storage
- Wall-mounted pocket for A4 files
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 370 |
| Height (mm): | 345 |
| Material Thickness: | 1.9mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE732YTCRY |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 195 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 330x105x190mm |
| Weight: | 207g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United States |




