Deflecto Non-Breakable Wall File Pocket A4 (Unbreakable polycarbonate construction) Clear
The handy Deflecto Clear Wall File Pocket is made of unbreakable polycarbonate and has been designed for heavy duty use. You can nest two or more file pockets vertically on a wall to save even more space and provide storage for tons of documents, great fo
Sign in to view price and place order
- Designed for A4 (210x297mm) documents
- Dimensions: W365 x H185 x D75mm
- Nest with other Wall File Pockets to save space
- Plenty of space for documents and files
- Unbreakable polycarbonate construction
- Wall-mounted document file pocket
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 495 |
| Height (mm): | 374 |
| Material Thickness: | 2.6mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE632YTCRY |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Suitable For: | Medical Charts X-Rays Clipboards |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 188 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 365x85x75mm |
| Weight: | 214g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United States |




