Durable Extra Strong Badge Reel Black 832901
The Durable Extra Strong Badge reel is a practical solution for having your security, name badge and keys easily to hand. The magnetic lock supports up to 300g and includes a small key ring and reinforced snap button strap. Perfect for using with heavy ca
Sign in to view price and place order
- Badge Reel length: 600mm
- Colour: Black
- Extra strong badge reel with metal clip
- Keeps keys and badges safe
- Magnetic lock supports the weight up to 300g
- Metal clip on the side for attaching to clothes without causing damage
- Provides quick and easy access to passes and badges
- With small key ring and reinforced snap button strap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Press Stud Loop |
| Cord Length: | 600mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 20 |
| Height (mm): | 120 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 832901 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 50% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 80 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Black |
| Form: | Badge Reel |
| Dimensions: | 80x110x15mm |
| Weight: | 28g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 20% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |









