Durable Heavy Duty Badge Reel Fastener Chrome (Pack of 10) 8225/23
The Durable Heavy Duty Badge Reel Fastener with stylish chrome finish is perfect for use with all DURABLE name badges with punched holes for a clip. The badge reel has an extra strong cord which measures 80cm in length. There is a metal clip on the revers
Sign in to view price and place order
- Can be adjusted for your convenience
- Diameter: 40mm
- For use with all DURABLE name badges with punched holes for a clip
- Heavy duty badge reel with stylish chrome finish
- Keeps security badges safe
- Metal clip on the reverse for easy attachment to clothing
- Pack of 10
- Perfect for use with security pass holders or ID access cards
- Suitable for a variety of different name badges
- The badge reel cord has a length of 80cm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Snap Button |
| Cord Length: | 800mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 107 |
| Height (mm): | 107 |
| Material: | Metal |
| OEM: | 8225/23 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 50% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 108 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Chrome |
| Form: | Badge Reel |
| Dimensions: | 106x106x55mm |
| Weight: | 472g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 25% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |






