Durable Name Badge with Textile Lanyard 60x90mm (Pack of 10) 8139/10
The Durable transparent hard PVC name badge and textile lanyard with safety release. The safety release opens if the lanyard becomes trapped or caught. The badge pocket is open at the top for the easy removal of insert without the need to remove the lanya
Sign in to view price and place order
- Holds 1 card
- Holds 60x90mm cards
- Includes a safety release which opens should the lanyard get trapped
- Includes blank insert cards which can be written directly onto
- Pack of 10
- Supplied with 10mm wide lanyard
- The badge pocket is open at the top for the easy removal of insert without the need to remove the lanyard
- Transparent hard PVC name badge with textile lanyard with safety release
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 610 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Lanyard |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 60x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 206 |
| Height (mm): | 98 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8139/10 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Safety Release: | Yes |
| Width (mm): | 87 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Grey |
| Material: | Textile |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 65x96x81mm |
| Weight: | 130.8g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |





