Durable Oval Badge Reel with Integrated Metal Clip Black (Pack of 10) 8324/01
The Durable Badge Reel in a stylish oval design with a metal plated finish and metal clip on the side. Provides quick and easy access to security passes and name badges, keeping security badges safe. Can be used with Durable name badges with punched hole
Sign in to view price and place order
- Badge Reel Length: 850mm
- Can be used with Durable name badges with punched hole for a clip
- Colour: Black
- Keeps security badges safe
- Pack of 10
- Provides quick and easy access to passes and badges
- Security badge reel for fastening to clothes
- Stylish oval design with metal plated finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Press Stud Loop |
| Cord Length: | 800mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 106 |
| Height (mm): | 106 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8324/01 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 50% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 106 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Black |
| Form: | Badge Reel |
| Dimensions: | 105x105x52mm |
| Weight: | 202g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 10% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




