Durable Dual Security Pass Holder with Badge Reel Clear (Pack of 10) 8224/19
Durable Dual Security is a transparent security pass holder with badge reel for holding 2 cards. Complete with an integrated thumb slot that allows for easy removal of passes. Can be used in either portrait or landscape formats. The badge reel supplied ha
Sign in to view price and place order
- Can be used in portrait and landscape
- Dimensions (WxDxH): 283x105x80mm
- Holds 2 cards
- Includes badge reel with 80cm retractable cord for attaching to clothing
- Made of high quality acrylic for durability
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Badge Reel |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 114 |
| Height (mm): | 114 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8224/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 70% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 115 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 105x283x80mm |
| Weight: | 392.32g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |






