Durable Self Laminating Name Badge with Clip 54x90mm Clear (Pack of 25) 8149/19
Glass clear self-laminating badge. Ideal for displaying business cards or name badge. Simply peel off protective backing, place insert or business card on the badge and press down the clear adhesive seal. Strong adhesive seal to ensure insert does not fal
Sign in to view price and place order
- Colour: Clear
- Easy to use self-laminating badge that requires no machinery
- Fits 54x90mm cards
- Glass clear making badge easy to read from distance
- Includes clip for attaching to clothes without causing any damage
- Pack of 25
- Securely holds and protects badge from scratches, etc.
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Rotating Clip |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 94 |
| Height (mm): | 94 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8149/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 70% |
| Self-Laminating: | Yes |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 164.3g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |











