Durable Textile Name Badge Lanyard with Safety Release 10mm Grey (Pack of 10) 8119/10
The Durable Textile Name Badge Lanyard with Safety Release can be combined with every DURABLE name badge with punched holes. The lanyard has a safety release which opens should the lanyard become trapped or caught. Ideal for schools and busy offices. The
Sign in to view price and place order
- Can be combined with every DURABLE name badge that has a punched hole
- Colour: Grey
- Fabric Width: 10mm
- Keeps security badges safe
- Lanyard for ensuring the easy wearing of your ID
- Lanyard Length: 440mm
- Pack of 10
- Quality textile is resistant to damage
- Safety release which opens should the lanyard get trapped
- Suitable for a variety of different name badges
- The lanyard has a length of 440mm which is perfect for holding badges, keys, etc.
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 210 |
| Height (mm): | 94 |
| Material: | Fabric |
| OEM: | 8119/10 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Safety Release: | Yes |
| Size: | 10mm |
| Width (mm): | 94 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Grey |
| Material: | Textile |
| Form: | Lanyard |
| Dimensions: | 65x95x82mm |
| Weight: | 82.52g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |









