Durable Name Badge with Crocodile Clip 55x90mm Clear (Pack of 25) 8111
Durable Name Badge is a glass clear transparent plastic name badge with crocodile clip for quick and easy fastening. The crocodile clip will attach to clothing without causing any damage. The badge is made of hard PVC for a robust finish. Blank insert car
Sign in to view price and place order
- Blank insert cards are included which can be written directly onto
- Can be used with lanyard or chain
- Colour: Clear
- Fits 54x90mm cards
- Glass clear transparent plastic name badge with crocodile clip
- Includes a clip for attaching to clothes without causing damage
- Made of hard PVC for a long lasting and durable badge solution
- Pack of 25
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Crocodile Clip |
| Badge Height (mm): | 55 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 403 |
| Height (mm): | 150 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8111 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 150 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 175x185x85mm |
| Weight: | 362g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |






