Durable Mono Security Pass Holder with Badge Reel Clear (Pack of 10) 8138/19
The Durable transparent security pass holder with badge reel for holding 1 single card. The badge is made from rigid PVC so that it is built to last. The badge reel securely closes the badge to keep the insert protected and secure. Includes blank insert c
Sign in to view price and place order
- Badge reel securely closes the badge to keep the insert protected and secure
- Can also be used with lanyard or chain
- Holds 60x90mm cards
- Includes blank insert cards which can be written directly onto
- Pack of 10
- Reel reach: 800mm
- The badge is made from rigid PVC so that it is built to last
- Transparent security pass holder with badge reel for holding 1 single card
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 614 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Badge Reel |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 60x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 92 |
| Height (mm): | 92 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8138/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 92 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 65x96x81mm |
| Weight: | 180.6g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




