Durable Click Fold Name Badge with Combi Clip 54x90mm Clear (Pack of 25) 8214/19
The Durable Click Fold Name Badge with combi clip is made from transparent polypropylene. The combi clip has both a pin and clip fastener for multi-functional use. The front and back are joined by a flexible hinge which enables quick and simple replacemen
Sign in to view price and place order
- Clips straight to clothes
- Colour: Transparent
- Easy to insert and replace inserts
- Fits 54x90mm cards
- Pack of 25
- Perfect for events, exhibitions, offices, etc
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Attachment: | Combi Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 213 |
| Height (mm): | 213 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8214/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 120 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 102x252x123mm |
| Weight: | 306.25g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 70% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |










