Durable Name Badge Lanyard with Safety Release 20mm Red (Pack of 10) 8137/03
Durable Textile Badge Lanyard with safety release. The red lanyard can be combined with every DURABLE name badge with punched holes. The lanyard has a safety release which opens should the lanyard become trapped or caught. Lanyard Length: 440mm.
Sign in to view price and place order
- Can be combined with every DURABLE name badge that has a punched hole
- Colour: Red
- Fabric Width: 20mm
- Keeps security badges safe
- Lanyard for ensuring the easy wearing of your ID
- Length: 440mm
- Pack of 10
- Quality textile is resistant to damage
- Safety release which opens should the lanyard get trapped
- Suitable for a variety of different name badges
- The lanyard has a length of 440mm which is perfect for holding badges, keys, etc.
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 10 |
| Height (mm): | 107 |
| Material: | Fabric |
| OEM: | 8137/03 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 55% |
| Safety Release: | Yes |
| Size: | 20mm |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Red |
| Material: | Textile |
| Form: | Lanyard |
| Dimensions: | 65x95x80mm |
| Weight: | 144g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 50% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |










