Durable Combi Clip Name Badge 54x90mm PVC Clear (Pack of 50) 8101-19
The Durable Combi Clip is a transparent PVC name badge with a combi clip which can be quickly and easily attached to clothing. The combi clip has both a pin and clip fastener for multi-functional use. Includes blank insert cards measuring 54x90mm.
Sign in to view price and place order
- Blank insert cards are included
- Blank insert cards are included which can be written directly onto
- Colour: Clear
- Combi clip provides a regular clip and a pin
- Easy to insert and replace contents
- Fits 54x90mm cards
- Includes combi-clip which can be quickly and easily attached to clothing
- Pack of 50
- Protects the name badge from damage and scratches
- PVC construction for protection
- Securely holds badge in place and is clear and easy to read
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Combi Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 494 |
| Height (mm): | 170 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8101/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 164 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 175x185x85mm |
| Weight: | 328.1g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |






