Durable Badgemaker Insert Sheets 54x90mm (Pack of 200) 1455/02
These Durable Badgemaker insert sheets allow you to create professional name badges. Ideal for events, conferences, meetings, exhibitions and more. The insert sheets are compatible with laser, inkjet printers and photocopiers, and can be printed double si
Sign in to view price and place order
- Badge insert for clear and obvious naming
- Compatible with laser or inkjet printers or photocopiers and can be printed double sided
- Create professional name badges in seconds that are perfect for events, conferences, exhibitions, etc
- Free to use DURAPRINT design software available
- Helps to prevent loss and theft
- Made of PEFC-certified paper
- Micro-perforated for easy tear
- Pack of 20 sheets which allows for 200 inserts to be created and printed
- Pack of 200
- Size: 54x90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | PEFC |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 4 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Laser Printers: | Yes |
| Grammage: | 150gsm |
| Height (mm): | 4 |
| Material: | Cardboard |
| OEM: | 1455/02 |
| Orientation: | Landscape |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Printable: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 204 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | White |
| Material: | Card |
| Form: | ID Badge Inserts |
| Dimensions: | 9.5x215x340mm |
| Weight: | 184.4g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified & 100% Recyclable |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |








