Durable Insert Sheets 52/104x100mm (Pack of 40) 1458/02
These Durable Insert sheets allow you to create professional name badges and table place names. Ideal for events, conferences, meetings, exhibitions and more. The insert sheets are compatible with laser, inkjet printers and photocopiers, and can be printe
Sign in to view price and place order
- Can be printed double-sided meaning that they can be read from both sides when in use
- Create professional inserts in seconds with DURAPRINT design software available via the Durable website
- Inserts are compatible with laser or ink jet printers or photocopiers
- Made of PEFC-certified paper
- Micro-perforated for easy tear
- Pack of 20 A4 sheets which allows for 40 inserts to be created and printed
- Pack of 40
- Perfect for events, conferences, exhibitions, etc
- Provide clear, professional printing of name badges
- Self standing for easy use
- Size: 52x100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 616 |
| Accreditation: | PEFC |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 118 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Laser Printers: | Yes |
| Height (mm): | 340 |
| Label Holder: | Yes |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 52 x 100 |
| Labels per Pack: | 20 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 1458/02 |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Printable: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Size: | 52x100mm |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | Desk Name Plates |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Form: | Table Place Name Card |
| Dimensions: | 9.5x215x340mm |
| Weight: | 184.4g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |


