Durable Security Pass Holder with Clip 54x85mm Clear (Pack of 25) 8118/19
Durable Security Pass Holder security pass holder with metal rotating clip for holding a single card. Can be used in either portrait or landscape formats. The holder can also be used with a badge chain (see code DB8104). Made from high quality polystyrol.
Sign in to view price and place order
- Can be used in portrait and landscape for versatility
- Drop front for easy card insertion and removal
- Holds 1 card
- Ideal for use with badge chains, reels and lanyards
- Includes clip for attaching to clothing without causing any damage
- Made of high quality polystyrol for durability
- Pack of 25
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Rotating Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 320 |
| Height (mm): | 155 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8118/19 |
| Orientation: | Both |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 120 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 155x215x55mm |
| Weight: | 362.75g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |
















