Durable Badge Reel Keyring Charcoal (Pack of 10) 8222/58
Stylish badge reel with keyring in charcoal colour for use with all DURABLE name badges with punched holes for a clip. The badge also has a crocodile clip on the reverse for attaching to clothing. The badge reel cord has a length of 85cm. Perfect for use
Sign in to view price and place order
- Colour: Charcoal
- Crocodile clip on the reverse for easy attachment to clothing without causing damage
- For use with all DURABLE name badges with punched holes for a clip
- Keyring Diameter: 25mm
- Keyring for attaching a security badge
- Pack of 10
- Perfect for use with security pass holders or ID access cards
- The badge reel cord has a length of 85cm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Belt Clip |
| Cord Length: | 800mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 107 |
| Height (mm): | 107 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8222/58 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 50% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Charcoal |
| Form: | Badge Reel |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 135g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 20% Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |









