Kensington SmartFit Easy Riser Laptop Stand Grey 60112
This Kensington SmartFit Easy Riser Laptop Stand is suitable for 12 - 17 inch laptops and is height and angle adjustable up to 50 degrees for viewing comfort. The riser helps increase air circulation to avoid overheating and features a padded insert to he
Sign in to view price and place order
- Colour: Grey
- Folds flat for storage and portability
- For 12 - 17 inch laptops
- Height and angle adjustable up to 50 degrees
- Helps increase air circulation to avoid overheating
- Padded insert helps keep laptop secure
- Suitable for use with additional keyboard and mouse (sold separately)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 520 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 340 |
| Height (mm): | 340 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | 60112 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 17 |
| Width (mm): | 280 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 12 to 17in Notebook |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 35x295x273mm |
| Weight: | 706g |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Taiwan |








