Esselte 4 D-Ring Binder 25mm Polypropylene Landscape A3 Blue 68735
Suitable for filing A3 documents, this Esselte landscape ring binder features a 4 D-ring mechanism with a 25mm filing capacity for up to 190 sheets of 80gsm A3 paper. The binder is made from durable board coated in wipe clean polypropylene and has a 36mm
Sign in to view price and place order
- 25mm capacity for up to 190 sheets of 80gsm paper
- 4 D-ring mechanism
- A3 landscape ring binder
- Colour: Blue
- Durable polypropylene coated board
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 257 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | D |
| Country of Origin: | Denmark |
| Depth (mm): | 480 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| Height (mm): | 474 |
| OEM: | 68735 |
| Paper Size: | A3 |
| Ring Diameter (mm): | 25mm |
| Sheet Capacity: | 190 |
| Width (mm): | 312 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Esselte |
| Colour: | Blue |
| Size: | A3 |
| Material: | PP On Board |
| Spine Width: | 36mm Spine |
| Number Of Rings: | 4 Ring |
| Ring Type: | D-Ring |
| File Colour: | Blue |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions: | 318x45x470mm |
| Weight: | 1.075kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Board |
| Country of Origin: | Denmark |











