Powershred 325i Strip-Cut Shredder
The Fellowes Powershred 325i Strip-Cut Shredder really packs a punch, powering through up to 26 sheets of paper at a time as well as staples, credit cards, paper clips, CDs and DVDs. A sleek and stylish shredder with clever safety and energy-saving featur
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof system eliminates paper jams and powers through tough jobs
- 83 litre pull-out bin for easy emptying
- Accepts staples, credit cards, paper clips, CDs and DVDs
- SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 24-26 sheets per pass into 5.8mm strips (Security Level P-2)
- SilentShred Technology minimises noise disruption in shared work spaces
- Throat width of 240mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 6 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 5.8 |
| Depth (mm): | 500 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 990 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 325i |
| OEM: | 4633101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 26 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-2 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 83 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 240 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 635 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Strip Cut |
| Security Level: | P-2 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 24-26 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 5.8mm |
| Bin Capacity: | 83 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 240mm |
| Dimensions (WxDxH): | 511.2x460.4x881.1mm |
| Weight: | 42.09kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |






