Fellowes Office Suites Laptop Riser Black/Grey 8032006
This Fellowes Office Suites Laptop Riser is suitable for laptops up to 17 inches and is angle adjustable for comfortable viewing. The riser also features a stabilising front edge to help keep the laptop secure. This black/silver laptop riser has a maximum
Sign in to view price and place order
- Adjustable angle for comfort
- Colour: Black/Silver
- Dimensions: W383 x D267 x H165mm
- For laptops up to 17 inches
- Maximum weight capacity: 5kg
- Stabilising front edge
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 520 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 388 |
| Height (mm): | 388 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Range: | 140-190mm |
| Number of Height Adjustments: | 6 |
| OEM: | 8032006 |
| Weight Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 298 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Silver |
| Material: | Plastic |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 17in Notebook |
| Maximum Load: | 5kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 382.6x266.7x165.1mm |
| Weight: | 730g |
| Warranty: | 5 Year Limited Warranty |







