Fellowes Designer Suites Laptop Riser Black 8038401
This Fellowes Designer Suites Laptop Riser is height adjustable with four positions from 88mm to 184mm and angle adjustable between 0 and 30 degrees, leaving you free to customise your viewing position for maximum comfort. The stabilising edge helps keep
Sign in to view price and place order
- 4 height positions: 88 - 184mm
- Angle adjustable: 0 - 30 degrees
- Colour: Black
- Cooling vents help prevent overheating
- For laptops up to 17 inches
- Maximum weight capacity: 11.3kg
- Stabilising edge to help keep laptop secure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 520 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Angle Range: | Up to 30 Degrees |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 343 |
| Height (mm): | 343 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Range: | 88-184mm |
| Number of Height Adjustments: | 4 |
| OEM: | 8038401 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 18 |
| Width (mm): | 287 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Pearl |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 17in Notebook |
| Maximum Load: | 11.3kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 335x284.2x101.6mm |
| Weight: | 890g |
| Warranty: | 5 Year Limited Warranty |





