Fellowes Smart Suites Laptop Riser with USB Hub Black/Clear 8020201
This Fellowes Smart Suites Laptop Riser is suitable for use with laptops up to 17 inches and features 3 height adjustments (70mm, 85mm and 100mm) for comfort, as well as an integrated 4 port USB 2.0 hub. The riser also features a space-saving triangular d
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments: 70mm, 85mm and 100mm
- Colour: Black/Silver
- For laptops up to 17 inches
- Integrated 4 port USB 2.0 hub
- Large integrated accessory tray
- Maximum weight capacity: 5.9kg
- Space-saving triangular design
- Vented to aid cooling
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 521 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Connection: | 4-Port USB Hub |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 344 |
| Height (mm): | 344 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | 8020201 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 17 |
| Weight Capacity: | 6 |
| Width (mm): | 275 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 17in Notebook |
| Maximum Load: | 6kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 160x325x280mm |
| Warranty: | 5 Year Limited Warranty |





