Avery Laser Labels 46x11.11mm 84 Per Sheet White(Pack of 2100)L7656-25
Avery mini labels can be peeled away from the sheet easily with QuickPEEL technology by tearing down the perforated divide or removing them from the sheet in one swift motion. Perfect for use as barcodes, pricings or return address labels, Avery's free te
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 84 labels per sheet (2100 total)
- Colour: white
- Compatible with Avery templates and software
- Dimensions: 46 x 11.11mm
- Mini laser print labels
- Permanent adhesive for long lasting use
- QuickPEEL Technology for your convenience
- Suitable for laser or inkjet printers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 322 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 322 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 46 x 11.11 |
| Labels per Pack: | 2100 |
| OEM: | L7656-25 |
| Print Method: | Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 254 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 84 per Sheet |
| Label Size: | 46x11mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 320g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |








