Avery Mini Data Cartridge Label 72x21.1mm White(Pack of 600) L7665-25
These Avery mini data cartridge labels are specifically designed to fit to your data cartridges and enable more efficient and neater indexing. Permanent adhesive ensures secure adhesion to your cartridges without peeling over time. Customise your labels w
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 24 labels per sheet (600 total)
- Colour: white
- Compatible with Avery templates and software
- Dimensions: 72 x 21.1mm
- Mini labels for data cartridges
- Permanent adhesive for long lasting use
- Specially designed to fit data cartridges
- Suitable for laser or inkjet printers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 11 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 314 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 72 x 21.1 |
| Labels per Pack: | 600 |
| OEM: | L7665-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Data Cartridge Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 24 per A4 Sheet |
| Label Size: | 72x21.15mm |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 300g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |












