Avery Ultragrip Laser Labels 63.5x72mm White (Pack of 1200) L7164-100
With these easy to use Ultragrip labels, you can address envelopes in no time at all. Avery's patented, QuickPEEL system, simply divides the labels along the perforation lines to expose the edges, peel and stick to your envelope. Perfect for envelopes, th
Sign in to view price and place order
- 100 sheets, 12 labels per sheet
- Branded Avery labels with UltraGrip technology
- Colour: White
- For use with laser printers
- Jam free printing
- Label size: 63.5x72mm
- Made from FSC certified paper from responsibly managed forests
- Pack of 1200 labels
- Quick PEEL technology for easy use and increased productivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 320 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 312 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 63.5 x 72 |
| Labels per Pack: | 1200 |
| OEM: | L7164-100 |
| Print Method: | Laser |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 222 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 12 per Sheet |
| Label Size: | 63.5x72mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.00kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



