Jiffy Airkraft Bag Size 7 341x483mm Gld PB-7 (Pack of 10) JPB-AMP-7-10
These Jiffy Airkraft padded mailers are lightweight and economical to help keep postage costs down. The mailers feature a fully laminated lining of Astro SupraBubble for extra strength and puncture resistance, and a strong self-seal closure. Ideal for mai
Sign in to view price and place order
- Colour: Gold
- Designed to be puncture and shock resistant
- Doubled glued bottom flap and no side seams
- Durable 92gsm paper outer
- Lightweight bubble lined mailer
- Pack of 10
- Size 7: 341 x 483mm
- Strong self seal closure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 339 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Harvest: | EU |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 502 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 341 x 483mm |
| Height (mm): | 502 |
| Item Gauge (gsm): | 92 |
| Material: | Paper |
| Minimum Recycled Content (%): | 65 |
| OEM: | JPB-AMP-7-10 |
| Padding Type: | Bubble |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 360 |
| Type: | Padded Bags |
| Manufacturer: | Jiffy Packaging |
| Brand: | Jiffy |
| Colour: | Brown |
| Size: | No.7 |
| Material: | Kraft |
| Liner Material: | Paper Cushioning |
| Internal Size: | 341x483mm |
| Closure: | Self Seal |
| Envelope Colour: | Brown |
| Dimensions: | 356x483mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Material |











