Fellowes Lotus LT Sit/Stand Workstation 8215001 Black
Fellowes Lotus LT basic sit-stand desk converter from the trusted Lotus family. Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing
Sign in to view price and place order
- Adding movement to your working day to stay active and healthy
- Arrives fully assembled - just unpack and get started
- Colour: Black
- Convenient device channel to keep accessories within easy reach
- Sit-stand desk converter with gas spring height adjustment
- Sit-stand workstations transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation
- Spacious top platform holds two monitors or a laptop, the bottom platform fits a keyboard and mouse
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 529 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 911 |
| Height (mm): | 179 |
| Height Adjustment Method: | Depress Handles and Apply Pressure |
| Height Range: | 2.8 - 39.4cm |
| OEM: | 8215001 |
| Width (mm): | 712 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Form: | Workstation Stand |
| Maximum Load: | 17kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Sits on Desk |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 914x609x19.1mm |
| Weight: | 14.74kg |
| Warranty: | 3 Year Limited |
| Country of Origin: | China |






