Fellowes Lotus Sit/Stand Workstation Black 0007901
Add movement to your day to help you work and feel better with this next generation sit-stand workstation. With over 22 varying height adjustments as well as a 'flush-to-desktop' position, the workstation is stable at every setting for use with many diffe
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Includes a 'flush-to-desktop' down position
- Includes intuitive cable management and a charging device slot
- Innovative sit-stand workstation
- Over 22 varying height adjustments
- Smooth Lift Counterbalance Technology and ergonomic handles for easy adjustment
- Two work surfaces provide generous space for desk accessories
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 529 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 244 |
| Height (mm): | 900 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustment Method: | Depress Handles and Apply Pressure |
| Height Range: | 431mm - 22 Settings |
| OEM: | 7901 |
| Width (mm): | 712 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Form: | Workstation Stand |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 27in Monitor |
| Maximum Load: | 18kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Sits on Desk |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 831x616x139mm |
| Weight: | 16kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |








