Fellowes Corsivo Sit/Stand Workstation Black 8091001
Fellowes Corsivo Sit-stand workstation is a cost-effective choice. Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing with gas spri
Sign in to view price and place order
- Adding movement to your working day to stay active and healthy
- Colour: Black
- Convenient device channel to keep accessories within easy reach
- Gas spring height adjustment to transition from sitting to standing
- Sit-stand workstations transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation
- Two-tiered larger work surface offers flexible set up options
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 529 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 920 |
| Height (mm): | 920 |
| Height Adjustment Method: | Depress Handles and Apply Pressure |
| Height Range: | 2.8 - 39.4cm |
| OEM: | 8091001 |
| Width (mm): | 618 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Form: | Workstation Stand |
| Maximum Load: | 17kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Sits on Desk |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 800x609x111mm |
| Weight: | 13.43kg |
| Warranty: | 3 Year Limited |
| Country of Origin: | China |






