Kensington SmartFit Easy Riser Laptop Stand Black K52788WW
This Kensington SmartFit Easy Riser Laptop Stand is suitable for 12 - 17 inch laptops and is height and angle adjustable up to 50 degrees for viewing comfort. The riser helps increase air circulation to avoid overheating and features a padded insert to he
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments for personalised eye alignment
- Angle adjustable up to 50 degrees
- Colour: Black
- Folds flat for storage and portability
- For 12 - 17 inch laptops
- Helps increase air circulation to avoid overheating
- Helps reduce eye and neck strain
- Padded insert helps keep laptop secure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 520 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 337 |
| Height (mm): | 338 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | K52788WW |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 18 |
| Width (mm): | 284 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 17in Notebook |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 282x337x40mm |
| Weight: | 847g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Taiwan |






