Kensington SmartFit Laptop Riser Height Adjustable Black K52783WW
This Kensington SmartFit Laptop Riser is suitable for use with laptops up to 15.6 inches and features 4 height settings for comfort. The space-saving design also features integrated cable management underneath the laptop platform and non-slip pads on the
Sign in to view price and place order
- Cable management under laptop platform
- Colour: Black
- For laptops up to 15.6 inches
- Four height settings
- Maximum weight capacity: 3.5kg
- Non-slip pads on the base
- Security slot on both legs
- Suitable for mounting over a universal dock for minimal desk space footprint
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 521 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 285 |
| Height (mm): | 285 |
| OEM: | K52783WW |
| Width (mm): | 275 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 15.6in Notebook |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 114x281x276mm |
| Weight: | 1.22kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |






