Master Lock Security Safe Key Lock Black X031ML
With a solid steel construction and two live-locking bolts, this safe is perfect for securing valuables either at home or at the office. The 6-lever key lock protects important documents and valuables from theft and is ideal for confidential items. This s
Sign in to view price and place order
- 2 live locking bolts for security
- 6 lever key lock
- Capacity: 9.9 litres
- Colour: Black
- External dimensions: W290xD264xH167mm
- Internal dimensions: W286xD213xH163mm
- Weight: 5.4kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 657 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 304 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 304 |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | X031ML |
| Width (mm): | 185 |
| Type: | Cash Safes |
| Manufacturer: | Master Lock |
| Brand: | Master Lock |
| Colour: | Black |
| Form: | Security Safe |
| Internal Dimensions: | 286x213x163mm |
| Lock Type: | Key Lock |
| Dimensions: | 290x264x167mm |
| Weight: | 6.8kg |








