Phoenix Black Compact Home and Office Security Safe Size 1 Electric Lock SS0721E
Ideal for use at home or in the office, this compact safe has a recommendation for overnight cash cover of 1,000 pounds cash or 10,000 pounds valuables. The safe comes ready prepared for wall or floor fixing with bolts supplied for brick and concrete. The
Sign in to view price and place order
- 4mm steel plate door, 1.5mm body
- Colour: Black
- External dimensions: H170xW230xD170mm
- Fix to floor or wall with supplied bolts
- Recommended for overnight cover up to 1,000 cash or 10,000 valuables
- Security safe for home and office with digital lock
- Twin locking bolts and concealed internal hinges
- Weight: 3kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 657 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Included: | Yes |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 245 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 245 |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | SS0721E |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 202 |
| Type: | Cash Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Home Safe |
| Internal Dimensions: | 228x120x168mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 4 Digits |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 5 Litres |
| Cash Rating: | Overnight:£1 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£10 000.00 |
| Internal Volume: | 1-10 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 230x170x170mm |
| Weight: | 3kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |








